Stránka s odkazy na aplikace, služby a místa, co se mi někdy docela hodily (a sem tam to aktualizuji a odstraním nefunkční, naposledy jsem to trošku víc prošel 10/24).
Nástroje
Produktivita apod.
- Todoist – správa úkolů, co má člověk udělat – je to fakt super (dřív jsem používal Tracks, což musí mít člověk nainstalované na nějakém serveru)
- Dokuwiki – dobrý nástroj na spolupráci, obdoba Wikipedie (má FYKOS, dříve OVVP MFF UK (dnes OPMK), používala se v rámci Talnet International 2013)
- Gmail a GoogleApps a všechno možné okolo
- WordPress – web s redakčním systémem, pokud jste si nevšimli, tyhle stránky jsou ve WordPressu
- Wolfram Mathematica – placený program, ale na Matfyzu ji mohou studenti používat v rámci multilicence (a také chodit na předmět, kde se s ní naučí) – i když poslední dobou ji nepoužívám právě kvůli ceně, ale zdarma se dá použít alespoň pro jednodušší věci WolframAlpha
- Prezi – bohužel čím dál tím víc tlačí do placení a nutnosti používání pouze on-line nestažitelné verze, takže to už téměř nepoužívám
- V rámci covid-roku jsem si uvědomil, kolik různých platforem existuje na to si nějak různě „konferenčně“ zavolat a že „skoro každý používá něco jiného“ – během cca roku jsem byl v Adobe Connect, Google Hangouts (teď Google Chat), Google Meet, Microsoft Teams, Cisco Webex, Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Viom, Jitsi Meet, Zoom, BigBlueButton… a já nevím co ještě… Budete originální až se budete se mnou domlouvat na on-line schůzku?
Sebevzdělání a testování
- Duolingo – stránky, na kterých si můžete procvičit či naučit angličtinu z češtiny či třeba esperanto, pokud umíte anglicky – kombinací jazyků jsou již desítky a přibývají, součástí toho je motivační systém získávání zkušeností; ale teda na podzim 2022 to dost zkazili tím, že postup linearizovali a trochu znekonečnili a ubrali možnosti volby, nekomunikují… tlačí to víc do placené verze… taky někdy zmizela možnost diskuze…
- I přes to jsem dosáhl už přes 3 200 dní
- Memrise – už to nepoužívám (od 4/24 zejména i kvůli tomu, že přestali podporovat vlastní kurzy v aplikaci a jdou jenom na webu), ale nechávám to i kvůli tomu, že jsem tam něco sám udělal – je možné se učit jak jazyky tak různé další znalosti (ale ve smyslu zapamatovávání slovíček/obrázků), pár kurzů jsem tam i založil – veřejně dostupné jsou
- ICAO kódy letišť v ČR a těch, kam se létá z ČR (jsou to ty 4-písmenné, co se používají v letectví; známější jsou ty, které používají dopravní společnosti – 3-písmenné IATA; LKPR vs PRG)
- Volací znaky aerolinek, které létají (či létaly) v ČR či jsou mezinárodně známější
Banky a finance
Následující není ani daňové ani investiční doporučení… Ale takový přehled, co třeba rád používám. Pokud nějaký referenční odkaz už neplatí, tak mi napište – dávají je limitované časově, ale zase opakovaně a třeba pod jiným odkazem. Revolut je třeba až šílený s tím, jak náhodně generuje částku, kterou dává novým přes odkaz (asi od 100 Kč po 1 500 Kč) a odkaz platí jenom třeba dva týdny.
- AirBank – přijde mi, že vychází nejlíp co do jednoduchosti a že funguje dobře jak na mobilu, tak na počítači
- Fio banka – docela rozumná banka
- Fio Broker – dává možnost obchodovat např. s akciemi
- Revolut – aplikace na smartphone (a platební karta a další věci) – pořád je to docela dobré na placení v zahraničí, může mít dost levné směny měn, ale… postupně tam přibývají poplatky, snižuje se limit na směny zdarma… pokud je akce, odkaz určitě mám – ale mění se o dost častěji než já to tu edituji, takže mi můžete napsat a odkaz pošlu; nenechejte se nachytat v Argentině – tam se jejich kurz nevyplatí
- Portu – investiční portál
- pokud využijete můj odkaz, tak bychom oba měli mít 3 měsíce vedení zdarma
- Raiffeisenbank – prémiový účet má aktuálně docela dobré podmínky
- XTB – online trading
- Měl jsem/mám i účty u dalších bank a tak nějak to střídám i podle výšky úroku na spořicím účtu apod.
Cestování, ubytování, relax
- Booking.com – jeden ze serverů, kde je velké množství různých typů ubytování
- Saunia – Saunové světy po ČR (SR)
- Nově registrovaný uživatel snad získá první vstup zdarma (platívá pouze ve všední dny, ale časově neomezený na ten den) po dobití 300 Kč na věrnostní kartu, když zadá kód E5M5B7; tedy pokud to ještě funguje…
Nákupy, recenze
- Určitě je dobré využívat srovnávače ceny. I když obvykle fungují tak, že jim musí ty obchody za odkazování platit, takže tam stejně nenajdete všechno. Třeba z Heureka.cz odešla Alza.cz, ale pak se zase vrátila… Další je třeba Zbozi.cz.
- Slevomat – slevy dokážou být návykové…
- Kdybyste měl někdo poukázky na Sodexo, Edenred apod., tak je možnost si je tam nahrát a využít v povolených kategoriích a pokud využijete tento odkaz, tak získáte (i já) 200 Kč, pokud si nahrajete alespoň 2000 Kč (asi je nutné najednou při prvním dobití…)
- Nebo pokud byste chtěli využít FKSP tak je bonus asi 200 Kč přes tento odkaz.
Dárcovství
Martin Vaněk má pravdu (schválně, jestli tohle vystalkuje, nebo mu to někdo řekne, že o něm píšu; je to tu několik let a ještě nic), že je dobré dávat i na bohulibé věci, i když asi o efektivním altruismu a efektivním výběru máme trochu jiný názor… Nicméně já jsem už někdy dal například na následující s tím, že si myslím, že to má tak nějak smysl.
- Zoo Praha – adopce nebo sponzorství, a vlastně i nakoupit hmotné dárky od nich může být pro Zoo trochu pozitivní, i když to není úplně darování, a pak mají také nějaké stravenky pro zvířata (zrovna ty jsem sice ještě nekupoval, ale je to vlastně menší sponzorství; ty adopce jsem už docela dostkrát dal někomu jako dárek); další zoo mívají podobné programy.
- Člověk v tísni – dlouhodobě dávám pravidelně menší částku, přijde mi jako dobrá věc Skutečný dárek.
- Kočičí přání – mají jednak při nějakých příležitostech možnost darovat dárek kočičkám, ale já jsem párkrát přispěl na projekty útulků, které mají kontinuálně v nabídce v průběhu celého roku.
- Talnet – v posledních letech nemá pořádně financování, ale snaží se stále fungovat na dobrovolnické bázi.
Akce pro středoškoláky apod.
Jedná se o akce, kterých se mohou jednak účastnit středoškoláci, ale také je mohou pak vysokoškoláci organizovat.
Přehledy
- Talentovani.cz – přehled mnoha aktivit, který se snaží vytvářet NPI ČR (přímo řízená organizace MŠMT), i když nevím, jestli to tam teď někdo dělá aspoň trochu systematicky; taky už nějak postupně přechází na web Zapojme všechny, takže to asi je aktuálně trochu schizofrenní a ne nutně se najdou všechny věci…
- Jednota českých matematiků a fyziků – na svém webu má kalendář, kde se objevují semináře, přednášky a další jak celostátní, tak lokální akce
FYKOS
Fyzikální korespondenční seminář – FYKOS je určen primárně pro středoškoláky. FYKOS pořádá v průběhu roku více akcí, jako soutěže Fyziklání a Fyziklání Online, exkurze v rámci Dne s experimentální fyzikou a další – není to jenom čistě korespondenční seminář.
Týden vědy na Jaderce
Něco jako kondenzovaná práce vědce a konference do jednoho týdne. Účastníci (primárně SŠ) se zájmem o vědu pracují na miniprojektech, chodí na přednášky, prezentují svoje výsledky a zažijí i doprovodný program.
TALNET
Jak pro nadané středoškoláky, tak pro 2. stupeň ZŠ, a dokonce se objevily i nějaké aktivity pro první stupeň ZŠ. Jsou tam kurzy, někdy exkurze, asi hlavní pointou je dlouhodobá práce s nadanými, kteří by se ideálně měli do toho aktivně zapojovat. Ale i vy s tím můžete pomáhat.
Turnaj mladých fyziků
Náročná týmová fyzikální soutěž, kde je důležitá příprava v průběhu roku. Svoje fyzikální řešení pak týmy prezentují v angličtině.